Te grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, czy ogólnie - na możliwość spotkania się z rodziną. Wielu dorosłych przyzna, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków. Nie da się ukryć, że niejeden chciałby wrócić do lat młodości, kiedy na każdym kroku zauważało się świąteczne akcenty, które łatwiej trafiały do świadomości i rozsiewały w niej miłą atmosferę oczekiwania. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie znika i kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.
Ciszę betlejemskiej Nocy i radość Narodzin Jezusa przeżywaliśmy ponownie 20 grudnia 2024 r. za przyczyną uczniów klasy drugiej, trzeciej oraz wychowanków grupy przedszkolnej naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli Jasełka. Niezmiernie miło było nam gościć Rodziców naszych uczniów oraz całą społeczność szkolną.
18 grudnia 2024 r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami - Panią Darią Miazgą oraz Panią Dorotą Malinowską odwiedzili Dom Małego Dziecka w Chełmie w celu przekazania paczki ich podopiecznym uzbieranej podczas świątecznej akcji charytatywnej. Dzięki życzliwości uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców udało się uzbierać wiele potrzebnych artykułów, które bez wątpienia sprawią radość dzieciom. Dziękujemy również wolontariuszom oraz opiekunom Szkolnego Koła Caritas za przekazanie na akcję charytatywną słodkości dla dzieci. Za zaangażowanie otrzymaliśmy piękne podziękowania i życzenia od Pani Dyrektor Domu Małego Dziecka w Chełmie. Serdecznie dziękujemy wszystkim! Takie postawy zasługują na wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Dobro zawsze wraca!
12 grudnia 2024 r. został rozstrzygnięty Konkurs plastyczno-językowy – List do Świętego Mikołaja w języku angielskim. Konkurs był skierowany do uczniów klas I-III. Dzieci napisały piękne listy, w których prosiły Mikołaja o wymarzone prezenty. Laureatami zostali:
Krzysztof Dżaman kl.II
Jakub Laskowski kl.I
Aleksandra Grzywny kl.III
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
Organizatorem konkursu była p. Dorota Malinowska
12 grudnia 2024 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczno – językowy na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową z życzeniami w języku angielskim. Uczniowie klas IV-VIII wykazali się znakomitą znajomością języka angielskiego oraz niezwykłym talentem plastycznym. Nagrodą główną w tym konkursie jest przesłanie kartek do Rodziny Królewskiej w Wielkiej Brytanii. Laureatami konkursu zostali:
Michał Sędłak kl.VI
Zuzanna Smolira kl. IV
Michał Wójcik kl.VIII
Zwycięzcom gratulujemy!
Organizatorem konkursu była p. Dorota Malinowska
W grudniu 2024 r. uczniowie klasy IV wykonali lekturowe pudełka na podstawie „Mikołajka”. Wybrali dowolnej wielkości pudełko, ozdobili je ilustracjami i napisami związanymi z książką, włożyli do niego oryginalne przedmioty związane z bohaterami i ich przygodami, a następnie zaprezentowali je całej klasie. Zmagali się z zagadkami, testami, ćwiczeniami i krzyżówkami, które sprawdzały znajomość treści lektury.
Uczniowie bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań, wykazali się kreatywnością, pomysłowością, udowodnili, że wiedzą wszystko albo prawie wszystko o Mikołajku i jego przyjaciołach.
Ponadto otrzymali od nauczycielki języka polskiego nagrody – książki z serii GANG PRODUKCIAKÓW i kolejne zadania do wykonania…
10 grudnia 2024 r. uczniowie klasy IV i V wraz z nauczycielami: p. Anetą Stadnik, p. Wiolettą Michalczuk i p. Darią Miazgą wybrali się do Chełma, aby obejrzeć adaptację lektury C. S. Lewisa pt. Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Wraz z czwórką dzieci odkryli szafę prowadzącą do Narnii – baśniowej krainy pełnej magii, niesamowitych postaci i zdarzeń, gdzie dobro walczy ze złem, zniewolonej przez Biała Czarownicę i skutej wiecznym mrozem. To tu pojawia się jej prawdziwy władca – Aslan… Zło zostaje pokonane, nastaje wiosna… Dekoracje, muzyka, kostiumy, rekwizyty, efekty specjalne, a przede wszystkim gra aktorska stworzyły klimat i atmosferę sprzyjającą śledzeniu losów bohaterów.
Spektakl wszystkim bardzo się podobał, uczniowie czekają na kolejny wyjazd, a tymczasem trzeba przeczytać książkę – lekturę obowiązkową….
W grudniu 2024 r. rozstrzygnięty został gminny konkurs plastyczny pod hasłem „Wolni od przemocy i uzależnień”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im T. Kościuszki w Kamieniu. Celem konkursu było propagowanie idei przeciwdziałania przemocy i uzależnieniom. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I – VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Kamień.
Lista laureatów:
Nagrodzeni w I kategorii wiekowej:
I miejsce – Marcel Pilarski SP Strachsław
II miejsce – Kinga Buczek kl.I SP Czerniejów
III miejsce – Kacper Karos kl. II SP Kamień
Nagrodzeni w II kategorii wiekowej:
I miejsce – Karina Kruk kl. V SP Czerniejów
II miejsce – Michał Sędłak kl. VI SP Kamień
III Julia Skibińska kl. VI SP Kamień
Wyróżnienie – Zuzanna Smolira kl. IV SP Kamień
Wyróżnienie – Oriana Kruk kl. V SP Czerniejów
Nagrodzeni w III kategorii wiekowej:
I miejsce – Julia Strelczuk
II miejsce – Julian Jaworski kl. VII
III miejsce – Martyna Kozyrska kl. VII
Wyróżnienie: Nikola Imbirowicz kl. VII
Nagrody zakupione zostały ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kamieniu.
Serdecznie gratulujemy!
3 grudnia 2024 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Nie tylko biały niedźwiedź... z legendą przez Lubelszczyznę” zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV– VI szkół podstawowych Chełma i powiatu chełmskiego. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w formie ilustracji postaci lub wydarzenia jednej z wybranych legend związanych z Lubelszczyzną.
Oto nasi nagrodzeni:
Miejsce I - Paweł Górecki kl. VI
Miejsce III - Jessica Dyczko kl. V
Wyróżnienie - Marika Smoter kl. VI.
Opiekunem uczniów była pani Anna Kozyrska – nauczyciel plastyki.
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
W dniu 11 grudnia 2024 r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w wycieczce do Chełmskiego Domu Kultury w Chełmie, gdzie mieli okazję obejrzeć spektakl pt. ,,Przyjaciele z Bullerbyn" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia.
Pobyt w teatrze był okazją do obserwowania gry aktorskiej, a także przeżywania przygód dzieci z Bullerbyn. Spotkanie z żywym słowem dostarczyło wszystkim uczestnikom wyjazdu wielu niezapomnianych emocji i wzruszeń.
Laureatami konkursu zostały uczennice poszczególnych klas:
I miejsce - Amelia Guz – Wróblewska, kl. III (op. Barbara Szczygieł)
II miejsce – Julia Czeryna, kl. I (op. Agata Skibińska)
III miejsce – Zuzanna Wojtalewicz, kl. II (op. Anna Kozyrska)
W listopadzie 2024 r. uczniowie naszej szkoły oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego brali udział w wojewódzkim konkursie plastycznym ,,Bocian w krajobrazie”, który skierowany był do mieszkańców województwa lubelskiego. Zadaniem uczestników konkursu było narysowanie lub namalowanie bociana w krajobrazie. Na tegoroczną edycję konkursu zgłoszonych zostało łącznie 490 prac.
21 listopada 2024 roku, podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej XII Zjazdu Grupy Badawczej Bociana Białego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród. Wśród nagrodzonych znalazła się wychowanka oddziału przedszkolnego 6 – latków Lena Strelczuk, która zdobyła wyróżnienie w I kategorii wiekowej.
Nagrodę Specjalną Dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w wojewódzkim konkursie plastycznym „Bocian w krajobrazie” otrzymał - Mateusz Dudek, uczeń kl. III (op. Barbara Szczygieł).
Gratulujemy talentu!
6 XII wszystkie dzieci z naszej szkoły, z bijącym sercem, czekały na niecodzienne spotkanie – spotkanie ze św. Mikołajem.
Oczywiście, przybył o 8.20, przywożąc na saniach worki prezentów. Pomagały mu elfy i śnieżynki.
Okazało się, że na sali zgromadziły się tylko grzeczne dzieci, bo nikt nie otrzymał rózgi, tylko przepiękne podarunki.
Tego dnia zebrani na sali uczniowie i dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, rodzice, dziadkowie i nauczyciele mieli okazję obejrzeć przedstawienie zatytułowane „Mikołajkowe Ho, Ho, Ho...” przygotowane przez dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klasy I pod kierunkiem pań – Barbary Demczuk Popielnickiej i Agaty Skibińskiej.
Nastrojowa atmosfera, świąteczna muzyka, prezenty od Mikołaja sprawiły, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci.
29 listopada 2024 r. w klasa piąta przygotowała „Ucztę na Olimpie“, czyli niecodzienną lekcję języka polskiego poświęconą bogom, herosom i nimfom z mitologii greckiej. Uczniowie przygotowali piękne stroje nawiązujące do epoki oraz atrybuty wybranej postaci. Następnie wcielili się w wybrane postacie (często pasujące do swojego charakteru) oraz zaprosili do spróbowania nektaru i ambrozji. Przy pięknie przystrojonym stole zasiedli goście honorowi: pani Edyta Ośko – dyrektor szkoły, pani Wioletta Michalczuk – wychowawczyni klasy V oraz pani Daria Miazga – pedagog specjalny.
Uczestnicy uczty otrzymali także drobne upominki od bogini młodości i wdzięku – Hebe – podziękowania w postaci oryginalnej łyżeczki deserowej wraz z mottem.
Wszyscy wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Przygotowali wspaniały nektar i wyśmienitą ambrozję: kanapeczki, ciasteczka, koreczki, lemoniadę, owoce…
Uczniowie nie tylko bawili się, ale też uczyli.
Nad całością czuwała pani Aneta Stadnik – nauczycielka języka polskiego.
W tym roku szkolnym nasza szkoła nadal współpracuje z firmą POLENERGIA i realizuje Projekt "Graj z nami w zielone". Dzięki temu uczniowie realizują ciekawe zadania. W tym roku działania będą skupione wokół tematyki różnorodności gatunkowej w przyrodzie. Jednym z przedsięwzięć już zrealizowanych w ramach w/w współpracy był Szkolny Konkurs Wiedzy ,,Ptaki wokół nas’’. Pani Agnieszka Stachowicz- organizatorka konkursu (nauczycielka biologii) przygotowała dla uczniów wystawę z obrazami najbardziej kolorowych ptaków zamieszkujących gminę Kamień. Uczniowie w czasie zajęć przeanalizowali albumy ornitologiczne i namalowali ,,portrety” wielu innych gatunków, które mogą spotkać wokół siebie. Na podstawie tych wszystkich obrazów odbył się konkurs, w którym uczniowie rozpoznawali poszczególne gatunki ptaków. Do konkursu zgłosiło się 20 uczniów z kl. IV- VIII.
Oto zwycięzcy:
I miejsce- Zuzanna Siejko z kl. IV
II miejsce- Martyna Kozyrska z kl. VII i Wiktoria Szewczuk z kl. VI
III miejsce- Filip Malinowski z kl. VIII
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
#DobraEnergiaZPolenergii
#GrajZnamiWzielone!
22 listopada 2024 roku w Galerii na Górce MDK w Chełmie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w konkursie ekologicznym ,,Drugie Życie Śmieci”. Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Amelia Guz-Wróblewska „Robot” - wyróżnienie/ n-l Barbara Szczygieł /
Zuzanna Siejko „Morski krajobraz” - nagroda /n-l Anna Kozyrska/
Michał Sędłak „Fartuszek” - nagroda MPGK i Urzędu Miasta Chełm w ramach akcji „Chełm segreguje” /n-l Anna Kozyrska/
Tomasz Górecki „Rogatek” - wyróżnienie oraz nagroda za hasło: „ Nie taki recykling straszny, jak go malują ” /n-l Anna Kozyrska/.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
23 października 2024 r. uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni pani Anny Kozyrskiej uczestniczyli w wycieczce do Szkółki Leśnej w Haliczanach. Celem wyjazdu było poznanie miejsca pracy leśnika orac zakresu prac na terenie szkółki. Z wielkim skupieniem i uwagą dzieci słuchały słów Pana Piotra Kosmali – pracownika Nadleśnictwa Chełm oraz rozpoznawały gatunki drzew. Spotkanie zakończyło się pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Było super!