„KORDIAN” JULIUSZA SŁOWACKIEGO

LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2024

13 września 2024 r. uczniowie klasy VII – VIII uczestniczyli w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, podczas której Pani Edyta Ośko – Dyrektor Szkoły, nauczyciele: Pani Daria Miazga, Pani Anna Stefanek, Pani Aneta Stadnik oraz chętni uczniowie przeczytali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego, a także obejrzeli wystąpienie Pary Prezydenckiej na zakończenie 13. edycji.

W specjalnym liście z 12 czerwca 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda napisał:

Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu”.