Szkoła Podstawowa

im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu

     18 stycznia 2018r. uczniowie klasy V uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Chełma, której organizatorem była nauczycielka przyrody p. Agnieszka Stachowicz. Stanowiła ona  interdyscyplinarne przedsięwzięcie przyrodniczo- humanistyczne. Głównym celem tej wyprawy było zrealizowanie lekcji przyrody na temat: ,,Gatunki chronione wokół nas". Doskonałym miejscem do przeprowadzenia takiej lekcji jest wystawa przyrodnicza w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Tam też uczniowie mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z pracownikiem naukowym, zajmującym się badaniem ptaków, żyjących między innymi w Kamieniu. Doktor Ignacy Kitowski- ornitolog opowiedział uczniom o rzadkich gatunkach, gniazdujących w naszej gminie a nawet w szkole. Później pani Stachowicz oprowadziła uczniów po ekspozycjach wystawienniczych, zapoznając z poszczególnymi okazami. Uczniowie mieli możliwość bezpośrednio zobaczyć to, co żyje wokół nich, a na co dzień jest niedostrzegalne. Klasa piąta poznawała cenne gatunki w sposób aktywny, rozwiązując różne zadania w kartach pracy, przygotowanych przez panią Stachowicz. Dzieci poznały wiele gatunków ptaków, ssaków, owadów a nawet okazy egzotyczne. Uczyły się je rozpoznawać po charakterystycznych cechach. Następnie uczniowie przeszli wraz z nauczycielkami na wystawę: "Związani z Chełmem. Malarstwo artystów XX wieku". Tam dzieci wśród wielu obrazów odnalazły "Pejzaż z okolic Czerniejowa". Pod kieunkiem nauczycielki języka polskiego pani Anety Stadnik dokonali opisu przedstawionego krajobrazu, wykorzystując wiedzę  zdobytą na lekcjach przyrody.

     Na koniec wszyscy zwiedzili ekspozycje historyczne. Duże zaciekawienie, pomimo zmęczenia, wzbudziła u uczniów wystawa plakatów.

     Kolejnym punktem programu był spacer po starówce, obejrzenie drzewa stanowiącego pomnik przyrody a na koniec posiłek w miłym towarzystwie w pizzerii. Na drugi dzień, w szkole na lekcji języka polskiego uczniowie bez trudu opracowali sprawozdanie z tej wyprawy.

      „Wycieczka bardzo nam sie podobała. Czekamy na kolejny wyjazd."

Uczniowie klasy V


 

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu Rights Reserved.