Szkoła Podstawowa

im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu

Jak bardzo różnią się obchody Wielkanocy w Wielkiej Brytanii od naszych polskich?
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii jest jednym z głównych świąt chrześcijańskich w roku. Jest pełna radości, folkloru i tradycyjnych potraw. Sama nazwa Wielkanoc pochodzi od anglosaskiej bogini świtu i wiosny – Eostre. Stąd też Wielkanoc w języku angielskim to EASTER.
Obchody Wielkanocy zaczynają się w Wielki Piątek – Good Friday, a kończą w poniedziałek – Easter Monday.
Symbole i zwyczaje Wielkanocne, które zostały przybliżone naszym uczniom to:

- Egg hunt – „polowanie” na jajka. W niedzielny poranek dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej czekoladowych jajek.
W naszej szkole 27 marca dzieci z klasy I miały okazję poznania tego zwyczaju. Niestety ze względu na warunki atmosferyczne, dzieci musiały „polować” na jajka z koszyczkami w klasie.

- Rolling eggs – turlanie jajek. Podczas Wielkanocy odbywa się wiele festynów. Jedną z atrakcji często wykorzystywanych podczas tych imprez jest egg rolling - zabawa, która polega na toczeniu ugotowanych na twardo jaj ze wzgórza. Zawody wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej i najdalej.
Niestety ze względu na pogodę zawody w turlaniu jajek odbyły się na korytarzu szkolnym. Zwycięzcą został Marcin, który otrzymał czekoladowe słodkości.

Podczas zajęć dzieci miały możliwość porównania tradycji i zwyczajów wielkanocnych w Wielkiej Brytanii i Polsce przypominając oraz ucząc się nowego słownictwa, związanego z tymi świętami, poprzez zabawę ruchami i gestami.
Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój. Za wspólnie spędzony czas serdecznie dziękujemy!

HAPPY EASTER!


 

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu Rights Reserved.