Szkoła Podstawowa

im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu

   Miniony weekend, dla przedszkolaków ze starszej grupy ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu, to coś więcej, niż codzienny pobyt w przedszkolu. Tym razem, nasi milusińscy mieli okazję sprawdzić się w roli „Małego Indianina” - samodzielnego przedszkolaka, który już niedługo przekroczy próg szkolny i przyjmie na siebie nowe obowiązki szkolne. Ostatni weekend pokazał jak zaradne, rozważne, spontaniczne, a zarazem zdyscyplinowane są dzieci z oddziału przedszkolnego 0 – „a”.
Noc spędzona w przedszkolu okazała się trafionym pomysłem, wspaniałą zabawą i nieocenionym przeżyciem.
   A wszystko zaczęło się w sobotę 16 czerwca 2018 r. o godz. 18.00.
   Po raz pierwszy w historii szkoły odbyła się „Noc w przedszkolu”, w której wszyscy rodzice sześciolatków zadeklarowali chęć udziału swojego dziecka, przyprowadzając je na wyżej określoną godzinę do oddziału przedszkolnego i tam, po krótkim pożegnaniu, pozostawili je pod opieką nauczycieli.
   Noc w przedszkolu pod hasłem: „Szlakiem Indian” zorganizowana została na podstawie wcześniej opracowanego scenariusza, który uwzględniał wiele atrakcji i niespodzianek. Tuż po rozstaniu się z rodzicami ustalono określone zasady i reguły dotyczące zachowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Następnie zaproszono je do zabaw tanecznych i ruchowych w celu wzajemnej integracji i stworzenia serdecznej, ciepłej atmosfery. Drużyna harcerska pod opieką Pani Joanny Wojciszko opowiedziała historię plemienia „Lakota” i wprowadziła wszystkich uczestników w czasy Indian, zapraszając do podróży po Ameryce Północnej i Południowej. Zaraz potem dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej „W indiańskiej wiosce” oraz uczestniczyły w ceremonii nadawania indiańskich imion. W czasie zajęć nie mogło obyć się bez poszukiwania skarbów, które dla wielu okazało się nie lada wyzwaniem. Zdobywanie skarbu przybliżały kolejno zaliczane konkurencje: tropienie zwierząt po śladach, kolorowe zagadki i tor przeszkód. Dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniami. Uwieńczeniem zmagań przedszkolaków było wspólne ognisko. W dalszej części dnia odbyły się warsztaty plastyczne, w czasie, których przedszkolaki wykonywali kolorowe pióropusze i projektowali swój strój indiański. Podczas warsztatów dzieci nuciły piosenki i wymieniały między sobą  sugestie związane ze swoimi emocjami.
   Dzieci odwiedziły klasopracownie nocą oraz wyruszyły z latarkami na indiańskie  nocne podchody, chcąc zdobyć jak najwięcej sprawności.
   Czas pobudki – dzieci udały się do łazienki na poranną toaletę, a następnie ubrały się, spakowały śpiwory i były już gotowe do porannej gimnastyki. Ponieważ pogoda dopisywała, ćwiczenia poranne miały miejsce na świeżym powietrzu. Po powrocie na dzieci czekało smaczne śniadanie: płatki z mlekiem, gorąca herbata, kanapki i owocowy jogurt. Bardzo wszystkim smakowało! Na pożegnanie dużą frajdą dla dzieci sprawiło malowanie twarzy. Zabawa była wspaniała. Emocje i przeżycia cudowne. Na zakończenie szczęśliwe dzieci wspólnie z rodzicami i nauczycielami odtańczyły indiański taniec.
   Warto robić to, co naprawdę dostarcza dziecku uśmiech i zadowolenie. Pozostały nam na zawsze wspaniałe wspomnienia! Na pewno, jeszcze kiedyś to powtórzymy!


 

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Kamieniu Rights Reserved.