Przyrzeczenia składa się w momencie otrzymania najwyższego odznaczenia harcerskiego – Krzyża Harcerskiego i Odznaki Zuchowej. Wyróżnienie to jest podsumowaniem długiej drogi jaką przeszedł harcerz i zuch. Dla naszych „biszkoptów” ten czas wynosił 10 miesięcy. Dopuszczenie do złożenia przyrzeczenia to nagroda za osiągnięcia, za działanie w drużynie, czy gromadzie i godne jej reprezentowanie, za prezentowanie wzorowej postawy oraz za nabytą wiedzę. Takie właśnie wydarzenie miało miejsce 14 czerwca 2019 roku.

Zanim nasi harcerze przystąpili do złożenia przyrzeczenia musieli wykazać się wiedzą z zakresu prawa harcerskiego, jak również podołać wielu zadaniom podczas podchodów. Była też próba ognia i wody, z którymi wszyscy poradzili sobie doskonale. Nie zabrakło pląsów i wspólnych zabaw. Wieczorem przy blasku ogniska harcerze 13. DH „Strażnicy polnego kamienia” oraz zuchy z 4. GZ „Przyjaciele Zielonego Lasu” złożyli uroczyste przyrzeczenie i obietnicą na ręce komendanta Komendy Hufca Chełm – hm Ryszarda Nagrodzkiego.