W dniu 8 listopada 2019 r. w szkolnych obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym Wójt Gminy Kamień Pan Dariusz Stocki, kom. Jarosław Jasina - Naczelnik WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, podinsp. Sławomir Buczek - Komendant KOMISARIATU POLICJI W ŻMUDZI, asp. szt. Jacek Nowosad- dzielnicowy gminy Kamień, asp. szt. Dariusz Jaszcz - dzielnicowy gminy Ruda Huta, Pan Mirosław Aponiak - Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kamienia, Pan Stanisław Kuć – Prezes Stowarzyszenia ,,Forum Polskie”, a także Pani Teresa Wilkos – sołtys Sołectwa Kamień Kolonia, Pan Andrzej Strelczuk – sołtys Sołectwa Kamień, Pani Halina Graboś – poetka oraz Pani Marta Stafińska – Przewodnicząca Rady Rodziców naszej Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się od niesamowitej opowieści Pana Stanisława Kucia o bohaterskich postaciach związanych z naszą gminą. W dalszej części apelu uczniowie klasy pierwszej otrzymali z rąk dyrektora szkoły ufundowane przez Radę Rodziców flagi Rzeczpospolitej Polskiej, jako symbol ich narodowości, tak aby ich droga edukacyjna była od początku związana z poczuciem patriotyzmu. Część artystyczna to widowisko przygotowane przez uczniów klasy VIII oraz występ Szkolnego Zespołu Wokalnego STONE. Nasi uczniowie wysłuchali utworów wokalnych i pieśni patriotycznych przygotowanych także przez gminne zespoły śpiewacze KORAL oraz ROSA. Wszystkim serca zabiły mocniej podczas sceny finałowej i wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznej przez wszystkich artystów.

Jednym z elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości było złożenie w tym dniu wieńca przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Chełmie oraz zapalenie zniczy przez Wójta Gminy Kamień oraz harcerzy pod pomnikiem patrona Szkoły Tadeusza Kościuszki oraz przy Dębie Katyńskim w obecności dyrektora szkoły. Pani Dorota Adamczyk złożyła także najserdeczniejsze życzenia i gratulacje z okazji 20-lecia istnienia Zespołu Śpiewaczego Rosa na ręce Pani Bożeny Głaz- kierownika Zespołu.

Przed uroczystościami na terenie placówki, uczniowie klas młodszych odwiedzili zbiorową mogiłą żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej na cmentarzu parafialnym w Kamieniu, gdzie również oddali pamięć bohaterom narodowym.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za odpowiedź na zaproszenie oraz uświetnienie swoją obecnością naszych szkolnych uroczystości.