Organizacja pracy w roku szkolnym 2021/2022  w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Kamieniu będzie realizowana na podstawie obowiązujących aktów prawa oświatowego, zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego oraz w oparciu o własne doświadczenia z zakresu zdalnej edukacji:

Szkolne ustalenia związane z organizacją edukacji w roku szkolnym 2021/2022:

• Od 1 września nauka odbywa się w trybie stacjonarnym.
  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych.
  • Uczeń może być przyprowadzany i odbierany tylko przez osoby zdrowe.
  • Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie wchodzą do budynku szkoły.
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy chorobowe, ma obowiązek odizolować dziecko i poinformować rodziców, którzy są zobowiązani do jak najszybszego przybycia do szkoły. Miejscem izolacji jest izolatka (pomieszczenie w pobliżu wejścia głównego).
  • Rodzice są zobowiązani do pozostawienia aktualnych kontaktów oraz informacji o kwarantannie czy niepokojących objawach chorobowych własnych lub osób zamieszkujących
    wspólnie na druku dostępnego oświadczenia.
  • Uczniowie klasy I pod opieką personelu placówki przechodzą z szatni do klasy, a jeśli korzystają wcześniej ze świetlicy, wchodzą do szkoły indywidualnie i są w odpowiednim
    czasie odprowadzani na zajęcia.
  • Pozostali uczniowie udają się bezpośrednio z szatni do swojej sali lekcyjnej:
       - Klasy 0-III, dzieci uczęszczające na świetlicę  wchodzą do szkoły głównym wejściem.
       - Klasy IV- VIII wchodzą głównym wejściem do budynku.
  •  Do szkoły uczeń przychodzi w maseczce, zdejmuje ją w sali lekcyjnej. Jest zobowiązany do przebywania w maseczce w miejscach ogólnodostępnych oraz do dezynfekcji i częstego mycia dłoni podczas pobytu w szkole.
  • W czasie lekcji i po zajęciach sale lekcyjne są wietrzone oraz dezynfekowane są używane powierzchnie (w przypadku zmiany grupy- stoliki lub nauczyciela w sali- biurko).
  • W miarę możliwości plan lekcji zakłada że uczniowie podczas zajęć będą uczyli się i przebywali w jednym pomieszczeniu. Zmiany sali lekcyjnej mogą dotyczyć wybranych
    przedmiotów (wychowanie fizyczne, informatyka ) oraz zajęć odbywających się w podziale na grupy.
  • Uczniowie w szkole korzystają tylko z własnych książek i przyborów. Nie ma możliwości korzystania z podręczników znajdujących się w klasach.
  • Uczniowie zabierają do szkoły wyłącznie potrzebne rzeczy.
  • Uczniowie klas I-III spędzają przerwy wspólnie ze swoja klasą, zgodnie z ustaleniem wychowawcy.
  • Uczniowie klas IV- VIII podczas przerw przebywają głównie w swoich salach. Na korytarzu może przebyć jednorazowo nie więcej niż połowa uczniów z danego piętra (preferowany
    pobyt w klasach).
  • Dyżury podczas przerw w klasach IV- VIII będą pełnione przez nauczycieli na korytarzach, w salach lekcyjnych, w których przebywają uczniowie i w toaletach.
  • Uczniowie korzystający ze szkolnej stołówki będą spożywali posiłki podczas kolejnych przerw zgodnie z harmonogramem znanym uczniom. Klasy I- III jedzą obiady pomiędzy przerwami. Podczas pobytu w stołówce obowiązują szczególne zasady ostrożności.
  • Świetlica pracuje według odrębnie ustalonego regulaminu.
  • W razie konieczności zmiany trybu nauczania szkoła jest przygotowana do edukacji zdalnej bądź hybrydowej.
  • Dopuszcza się modyfikację powyżej przedstawionych ustaleń.