04.10.2021 r. odbyły się warsztaty terenowe na obszarze Poleskiego Parku Narodowego pod hasłem: ,,W krainie żurawi i żółwi”. Uczestniczyło w niej 26 uczniów (3- kl. V, 6 z kl. VI i 18 z kl. VII)i dwóch opiekunów: p. Agnieszka Stachowicz i Anna Stefanek. Uczniowie przeszli 3 ścieżki edukacyjne: ,,Dąb Dominik”, ,,Na tropach przyrody” i ,,Żółwik”. W czasie wędrówek poznawali różnorodne gatunki organizmów, typy lasów i torfowisk.

Obserwowali środowiska wodne parku: jezioro Moszne, torfianki i śródleśne oczka wodne. Badali właściwości torfowiska przejściowego, analizowali zjawisko jego sukcesji i mikroklimat. Obserwowali aktywne formy ochrony, jakie prowadzone są na terenie parku. Uczniowie wsłuchiwali się w odgłosy różnych zwierząt, usłyszeli klangor żurawi. Zaobserwowali w terenie wiele unikalnych, chronionych gatunków (np.: rośliny owadożerne, widłaka goździstego, błotniaki stawowe, żółwie błotne, bagnika). W Muzeum Poleskiego Parku Narodowego obejrzeli wiele okazów chronionych: ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. Porównywali gniazda wybranych gatunków ptaków i podziwiali wielka kolekcje motyli. Dowiedzieli się od jak dawna i w jaki sposób tworzył się torf i pokłady węgla kamiennego pod Lubelszczyzną. Dzieci analizowały skamieniałości i odciski dawnych organizmów, obserwowały zwierzęta w akwariach i terrarium. Podziwiały piękne fotografie fauny i flory zamieszkujące Poleski PN. Miały również możliwość zapoznać się z działaniem lecznicy dla dzikich zwierząt prowadzonej przy muzeum. Uczniowie w czasie wyprawy zobaczyli najwartościowszy pod względem przyrodniczym obszar województwa lubelskiego, poznali żyjące tam bardzo rzadkie gatunki. Dostrzegli również zagrożenia sposoby ochrony tych cennych obszarów. Wszystkim bardzo smakował obiad zaserwowany w restauracji w trakcie wycieczki. Na koniec dzieci milo spędziły czas uczestnicząc w zabawach ,,pod chmurką”.

Organizatorem wyprawy była nauczycielka biologii i geografii- p. Agnieszka Stachowicz.