"Katyń... ocalić od zapomnienia"

13 kwiecień 2023r.

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Aby uczcić te tragiczne wydarzenia, szkoły we współpracy z Wójtem Gminy Kamień Dariuszem Stockim zorganizowały „wyjazdową lekcję historii”. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach przy Dębie Pamięci, który został posadzony przy naszej szkole, a poświęcony jest majorowi Włodzimierzowi Skibińskiemu, który w 1940 roku zginął w Charkowie.  Ponadto delegacja uczniów klasy VIII uczestniczyła w objazdowej lekcji historii "Katyń...ocalić od zapomnienia" organizowanej wspólnie z  Urzędem Gminy Kamień i Szkołą Podstawową w Strachosławiu.

Kolejnym miejscem obchodów rocznicowych był Dąb Pamięci poświęcony ppor. Aleksandrowi Starczukowi, który został zamordowany w Bykowni pod Kijowem. Tam również uczniowie z klasy VIII przedstawili życiorys ofiary zbrodni katyńskiej. W miejscach pamięci uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Dąb Pamięci poświęcony ppor. Zbigniewowi Florkiewiczowi posadzony jest również przy świetlicy w Kamieniu. Ostatnim punktem objazdowej lekcji był udział w akademii w szkole w Strachosławiu, tam też złożyliśmy kwiaty i zapalili znicze przy Dębie Pamięci, który poświęcony jest kpt. Józefowi Bocheńskiemu.

W wydarzeniu udział wzięli: Dariusz Stocki Wójt Gminy Kamień - współorganizator rocznicy, Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Krzysztofa Grabczuka Anna Mirzwa, jednocześnie, Eliza Orzeszko Starszy Wizytator Delegatury w Chełmie KO w Lublinie, Państwo Barbara i Krzysztof Brach, Witold Jakimiuk, Elwira i Marcin Jakimiukowie, Porucznik Stefan Sakowski – Przedstawiciel Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Okręgu Lubelskiego, Stanisław Kuć Prezes Stowarzyszenia „Forum Polskie”, Marian Zakrzewski, Jacek Waszczuk-Komendant Gminnego OSP w Kamieniu, Beata Taras Sekretarz Gminy Kamień, Irena Jagiełło Skarbnik Gminy Kamień, Zbigniew Czerwonka Przewodniczący Rady Gminy Kamień, radni Gminy Kamień - Ewelina Piątek, Marcin Hałaj, Beata Adamczyk – Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Pławanicach, Edyta Ośko - dyrektor SP w Kamieniu, Joanna Wojciszko - nauczyciel SP w Kamieniu, Elżbieta Maciuk Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.

Część objazdowej lekcji przy szkole w Kamieniu i w Pławanicach przygotowały: dyrektor szkoły - p. Edyta Ośko, p.Joanna Wojciszko - nauczyciel historii oraz p. Daria Karas - pedagog szkolny.