Relacja ucznia klasy VIII Kacpra Michalika ( z wykorzystaniem materiałów Mateusza Grzywny z klasy VIII).
W środę 19 kwietnia tego roku uczestniczyłem w świetnej rekonstrukcji historycznej. Dowiedzieliśmy się tam o kilku ciekawych faktach na temat trzech rozbiorów Polski. Moskale zajmowali nasz kraj aż za Warszawę, jednak nasi przodkowie tworzyli powstania, w których nasza nieporównywalnie mniejsza armia stawiała czoła i buntowała się moskalom, a to wszystko mając pod ręką wyłącznie kosy z postawionym na sztorc ostrzem, stąd nazwa naszej ówczesnej armii ,,Kosynierzy". Poznaliśmy również m. in. rodzaje broni wrogiej armii oraz 3 pozycje strzeleckie, które to ochotnicy (w tym ja) mieliśmy okazję ćwiczyć na scenie. Poznaliśmy i utrwaliliśmy część historii o rozbiorach prowadzonych przez naszych tamtejszych sąsiadów, Rosję, Austrię i Prusy. Całe spotkanie było interesujące, pouczające i po prostu niesamowite.